Fakta a informace o Brně

Brno (někdy též označováno starým německým Brünn, latinsky Bruna) je druhým největším městem v České republice. Díky své jedinečné geografické poloze je také někdy přezdíváno jako město srdce Evropy. Brno je největším historickým městem celé Moravy a spadá pod správu Jihomoravského kraje s centrálním okrskem Brno - město.

V Brně žije více než 404 000 obyvatel. Leží na soutoku dvou řek - Svratky a Svitavy. Ze tří stran je chráněno zalesněnými kopci. Lesy tvoří velkou většinu jeho plochy - cca 28%. Nejvyšším bodem je takzvaný Kopeček, který má nadmořskou výšku kolem 479 metrů nad mořem. Jinak je celé Brno prakticky v nižině Dyjskosvrateského úvalu, což je velmi příznivé životní prostředí.

V městě Brně se nachází jedny z nejdůležitějších orgánů státní správy. Je faktickým centrem české justice a sídlem orgánů kontrolního charakteru a působnosti po celé České republice. Velmi často je Brno označováno za univerzitní nebo studentské město. Nachází se zde totiž celkem 26 fakult jedenácti univerzit a vysokých škol.

ubytovani brno

Město Brno nabízí velké množství příležitostí kulturního vyžití a je hostujícím městem mnoha kulturních událostí. Každoročně je zde pořádána velmi známá soutěžní přehlídka ohňostrojů a pyrotechniky známá jako Ignis Brunensis. Ohňostrojové firmy z celého světa zde předvádějí to nejlepší ze svého repertoáru za znění hudby na brněnském hradě, přehradě a podobných významných místech a soutěží tak mezi sebou o přízeň diváků, kterých se na ohňostroje každoročně chodí podívat kolem deseti tisíc. Krom ohňostrojové slavnosti je Brno také hostujícím městem takzvaných Shakespearovských dní, každoročně je zde za podpory města pořádána Muzejní noc, kdy jsou všechny muzea přístupná pro návštěvníky zdarma a baví je svým připraveným programem. V Brně naleznete také mnoho nákupních a zábavních center a dokonce i dvě multikina.